Kirksville High School Class pictures 1940 thru 1949
 

Class of 1940

Class of 1941

Class of 1942

Class of 1943

Class of 1944

ROW 1: Harris Amon, Letha Mae Baskett, Juanita Bennet, Macine Blurton, Betty Lou Buoy, J.G. VanSickel, Helen Louise Barkeybile, Kenneth D. Cannady, Kathleen Carter, Roswell Clark, Lloyd E. Clarkson, Barbara Ann Canner.
ROW 2: Loucille Cole, Billy Dale Davis, Imagene Williams Davis, Charlene Day Lois Dixon, H.S. Bechner, Jerold L. Dodson, John Robert Dodson, Lowell J. Dodson, Elaine Lee Eggert, Kenneth Paul Eitel, Billy Jean Evans.
ROW 3: Everett Farr, Gladys France, Donald Funk, Nellie Marie Goeke, Loretta Goodwin, Kenneth Gregory, Garolyn Hamilton, Elizabeth Mae Hamilton, Annetta Beth Henderson, Ann Hoselton, Elizabeth M. Howard, Bonna D. Hughes.

ROW 4: Bernice Hull, Betty Jo Hunt, Hary Jonas Jr., Layton Kimmel, Constance Kirby, Jean Lanham, Shirley Malone, Iola M. Mangus, Eleanor March, Donna Martin, Herschel Martin, Doris McClanahan, Martha Jane McFadden, Annabelle Medlin.
ROW 5: Katherine Mihalivich, Alfred F. Miller Jr., Merton Moots, Gina Lae Bradley Morgan, Roy B. Morgan, Anna Murphy, Darlene Neagle, Wayne Niece, John William Northeraft, William R. Novinger, Mena May Overton, Carolyn Penwell, Dorothy Jean Ranney, Dorothy Rehm, Maxine Epperson Rigdon.
Frances Rummerfield, Vaugn Sadler, Bob Scarlock, Darlene Simler, Leonard (Penny) Smith, Bobby Smith, Hilda Jane Snider, Bessie Louise Sparks, John L. Sparks, Helen L. Speak, Donald Stamper, Marietta Sykes, Jolene Underhill, Betty Jane VanBibber.
ROW 6: Donnie Beth Brozinger, Lecolia Vestal, Doris Spencer Ward, Robert Karl Webb, Carol Lee West, William Wheeler, Jeanne Whittam, Margaret M Whittom, Carol Williams, Rosemary Wooder??, Miller Dean Wright, Jack Young, Johanna Ziegel, Mattie Zimmerman.


Class of 1945

ROW 1: Jack Baker, Richard Bamburg, Betty Jean Barnett, Robert Bauer, Joan Belcher, J.G. VanSickel, Roma P. Bengtson, Julius R. Bertschman, H.S. Beckner, Doris L. Biggs, Harold L. Boen, Lesler E. Bowers, Betty Bowles, Jean Brayles.
ROW 2: Martin Cannaday, William L. Carter, Doris Carter, Richard Caudron, Kathleen Clark, Cleeta Clarkson, William H. Clough, Elsie Jean Collett, H. Gordon Collett, Ellis R. Collop, Elma Ruth Cottrell, marjory Cowan.
ROW 3: Phyllis Crawford, Gerald Crow, Marjorie A. Daniels, Peggy Jeanne David, Mary Draper, Eldon Drennan, Roy G. Duffie, Gean R. Fletcher, Marshall J. Frankford, Ronald R. Freeman, Carollene Gardner, Lois Jean Garhart.
ROW 4: Robert Gifford, Evalene M. Haines, Marlyn Jean Hill, Evelyn Harrmann, Marcella Howand, Betty Jeanne Howerton, Kenyon Ivers, Gean Jackson, Stanley Jackson, Harold E. Jones, Leeanna J. (Judy) Kimball, Maxine Klingsmith, Merl Glenn Kumm, Betty Ruth Lackey, GenevaLee Landwig.
ROW 5: Margaret E. Leavitt, Cleone Lewis, Lois Love, Sarah Louise Mahis, Jean Mahurin, Lola A. March, Clarabelle Martin, Cleva Belle Mason, Geraldine Louise Mason, William R. Matthew, Paul L. Mattingly, Marilyn M. May, Harold E. McClelland, Geneva McCollum.
ROW 6: Herman CmCllum, Donald Moore, Jack Morse, Shannon D. Muir, Lois I. Munn, Bettina Myers, Wilma Beth Nash, Clara Alice Nicol, Wendell Niece, Inez M. O'Brien, Marvin Ogle, Clarence Perrin, Anna Lou Pickens, Maurine Pickens, Lola Belle Prather.
ROW 7: Velda Prather, Lillian Reese, Herschel Rehm, Betty Jane Rinehart, Emma Roberts, Elizabeth M. Roy, Betty Jean Sanford, Leila Sanford, Shirley Sallade, Robert L. Sharp, George R. (Buddy) Shipman, Louise Skaggs, Mable Lee Slocum, Imagene Steele.
ROW 8: Calleen Stokes, James Stookey, Corrinne Strachan, Jackie Stroup, Mildred Thompson, George F. Timson, Maxine Tooley, Eva Beth Trader, Betty Waddill, Norva Widdill, Donald Walker, Eugene Wayman, Gail Weber, John W. Winslow, Robert Winslow.


Class of 1946

ROW 1: Fern Ankrum, Joan Ashell, Emma Jane Bailey, Robert Bailey, Emma Pearl Barley Baker, J.G. Vansickel, H.S. beckner, J.H. Neville, Cecil Bauer, Eva Beard, Neva Beard, Frank Buban, Clive Burnett.
ROW 2: Sue Campbell, PaulAnn Carlyle, Ralph Chaney, Willard Clifton,Jamie Cochran, Patricia Ann Cole, Lovin Cross, Billy Candiff, Barton Davison, Mary Davison.
ROW 3: Jane Ann Denby, Dorothy DesCamp, Donald Dudgeon, Lewis Duffie, Harold Dyer, Virginia Fechtling, Patti L. Feese, Don Ferguson, Bob Fletcher, Edith Rae Ford.
ROW 4: Marilyn Farquer, Naomi Fortney, Jimmy Fox, Russell Gilotrap, Colleen Gregory, Gordon Graber, Elleen Groeneroad, Warren Hamilton, Sarah Hanes, Ethel May Harthey, Dorothy Hinton, Vinita Holman, Peggy Hoxton, Marjorie Jackson.
ROW 5: Kay Johnson, Richard Johnson Viola Johnston, Athena Kachulls, May Louise Cordle Keller, John Kevin (Jack) Kelly, Elaine Laudwig, Harley Lee, Norma Jo Lorey, William Martin, Florabell Martin, James Mason, Emma Franses McCartney.
ROW 6: Jean McClanahan, Evalee McFarland, Thelma McFarland, Bill Moore, Tyra Morgan, Barbra Murfin, Jerry Neweum, Joe Noble, Anita Jane Osborn, Betty Onsbey, Robert Partin, Mary Maye Patton, Winford Pearson, Mary Perrin.
ROW 7: Kenneth Peterson, Marjorie Pickett, Lyle Pinkerton, Lyle Parter, Joyce Rogers, Herman Rawligon, Betty Jo Sadler, Ethel Jean Seafield, Kenneth Scott, Betty Shelton, Stephen Shinn, William W. Shinn, Donna Siegle.
ROW 8: Betty Lou Smith, William Speak, Willa Dean Steele, Maxine Stiles, Mary Lee Stoneking, Carol Jean Summers, Jaciel Taylor, Crystal Teeter, Robert Earl Thornton, Doris Vance, Ruby Lee Vickroy, Jemmy Welch, Verna Lee Wilson, Mary Jane Young.


Class of 1947

ROW 1: Beverly Adams, Cora Jo Bailey, Martha Ellen Bates, William, V. Bauer, Robert Bonner, Vera Ilene Bouen, Harry S. Beckner, J. H. Vancickel, J. H. Neville, Deloris Coleen Bauers, James Edward Brackney, Martin Barns, Donald Ralph Carter, Frances Marie Campbell, Bobbie Gene Charles, Marjorie Fances Clough.
ROW 2: Marjorie Lorraine Cockrum, Patty Sue Collins, Marvin Dwain Cook, Allen Bert Crowder, Frances nadine Curry, Dean Daniels, Ira Vernon Daniels, Louis E. Darr, Patsy Joanne David, Richard Eugene Dawking, Freda Detwiler, Roderick Eugene Dickens.
ROW 3: Gladys L. Dixon, Elsie Mae Dobbs, Frances Jeanne Drury, Jimmie Eitel, Van Elgia Ertel, Erma Z. Eskra, Patricia Marie Fergason, Kenneth Gale Freeman, Carol Ann Funk, Teddy Eugne Gentry, Raymond Edward Goeke, David N. Gooch, Edward m. Grim, Marie Ilene Graffey.
ROW 4: James F. Harden, Esther Nadine Harris, Carol Himes, Jacqueline Heavlin, Rosalie Hediger, Mary Hill, Gilbert L. Hogenson, Larry D. Howard, Marjorie Howerton, Phyllis Marilyn Hughes, J. Clifford Ivers, Roy Gilbert Jackson, Wanita Fay James, Carl Leon Jeffries, Cleo Gertrude Jones, Rose Marie Kelly.
ROW 5: LaVerne Jill Leathers, Junias Lison Lir, Marilyn Luegus, Ethel Norlene Martin, Clifford Dean Martin, Jacquline L. Martin, Wanda Lee Martin, Charles Dickie Marts, Deborah Jane McClure, Mary L. McFarland, Barbara Jean McRynolds, Beverly Jane Miller, Gertrada Claudell Nicol, Shirley Lou Olson, Edwin Leroy Peterson, Norman E. Phelps, Rosena B. Prather.
ROW 6: Dorothy Louise Price, Clyde Edward Ransom, Marjorie L. Reed, Ronald C. Reed, Charles R. Rice, George Lee Richardson, Roy Lee Roberts, Donald E. Robinson, Mary Jolene Rogers, Betty Darlene Rummerfield, Donald Claude Sanders, Carl Lavern Sanford, Mary Louise Schillie, Jack Scofield, Donald Dale Seriven, Wanda Louise Sefrit.
ROW 7: Wilma Sefrit, Donna Dean Sevits, Mary Shirley, Vergil Wilber Sholley, Shirley Jean Siegle, Billie D. Simler, Neva Jean Simler, Betty Lou Smith, Genevra Y. Smith, Wayne D. Smith, Eral Roy Spangler, Geneva Lee Stanley, Lila Mae Steele, Joyce Nadine Stroup, Anna Mary Sutton, Clara May Tindall, Charles Raymond Troup.
ROW 8: Mary Alice Troup, Donald E. Truitt, Charles Tuder, V. Rosalie Vincent, Lena Faye Waggoner, Kenneth Earlyle Walker, Helen Sue Ward, David L. Watt, Lenola Harlane Wellman, Shirley Weeler, Lucille Wickham, Ronald A. Wilhite, Marguerite V. Williams, June Carol Young, Iris Zeigler Vaut.

 

Class of 1948


Class of 1949

ROW 1: Delores Allen, Eddie Ashell, Anna Ruth, Bailey, Mittie Ann Bailey, Winifred Bailey, Jack Barker, O Wayne Phillips, J. G. Vanickel, Jerry Bingham, George Bowen, Wanda Bragg, Kenneth Broyles, Dorothy Burchett, James H. Burris.
ROW 2: Arnold Castiner, Joan Charles, Mary Lou Clough, Ilene Cody, Betty Conner, Lovon Copper, Betty Couch, Beverly Cragg, Charles Crowder, Wanda Davidson, Jerry Davis, Walter Davison Jr.
ROW 3: Dennis Douglas, Leon Douglas, Joan Doyle, Jack Ellett, Evelyn Elliott, Vance Epperson, Jaciel Flanagan, Anita Ford, Fred Forquer, Barbara Fox, Lillian Freeman, Vina Deane Garwood, Ed Geoke Jr. Kay Gerstley.
ROW 4: Donald Gillum, Louise Gingerich, Dennis Gleacon, Larry Gordon, Doris Grisomer, Buday Grober, Virgina Hole, Darlene Hamilton, Paul Hancock, Harold Harden, Virginla Hays, Roger Hill, Beverly Haydon, Wilmer Holman, Jean Howerton, Avonlee Husted.
ROW 5: Vernon Johnson, Wanda B. Kellison, Billy Max Lagdon, Donna Lawson, Evelyn Lindberg, Mary Jane Linder, Joe Locke, Alice Loe, Nellie Loe, Eva Maggart, Charles Magurder, Phyllis Rose March, Bonnie Martion, Carolyn Martin, Loreen Martin, Patti Marts, Ruby McElhaney.
ROW 6: Jean McGreger, Rubbie Jean McKinedy, Norma McKinedy, Norene Miline, Maurice Miller, Norene Miller, Aura Mitten, Myrtle Montgumary, Jean Moore, Jean Morlock, Albert Mountain, Mary Donna Mulford, Lelia B. Mulknix, John Newman, Duane Norman, Alen Novinger.
ROW 7: Frances Parcells, Peggy Partin, Louise Partin, Emma Payton, Phillip Peterson, Doris Pervin, Norma Potter, Charlene Povlevich, Sarah Pulis, Marion Rehm, Joe Rodes, Mary Ellen Rigdon, Martha Roy, Doris Rudd, Betty Sebree, Frank Sloan, George Smith Jr.
ROW 8: Helen Smoyer, Delores Statford, Cecyle Stanily, Jonmmie Stevens, Phyllis Stickler, Patsy Strom, Martha Sullan, Judy Thompson, Naomi Thorington, Dorothy Tindall, Shirley Truitt, Lois Vance, Delores Ward, Frank Wayman, Alice Williams, Glenna Williams.